Riepu balansēšana ir process, kurā tiek izlīdzināts riepu un disku masas sadalījums, lai nodrošinātu vienmērīgu un stabilu riteņu griešanos. Ja riepa nav pareizi sabalansēta, rodas vibrācijas, kas var negatīvi ietekmēt braukšanas komfortu, riepu nodilumu un pat auto balstiekārtas detaļas.
Paskaidrosim, kas ir riepu balansēšana ar sadzīvisku piemēru: iedomājieties šūpoles, kur divi bērni sēž katrs savā galā. Ja viens bērns ir daudz smagāks par otru, šūpoles sāk šūpoties tikai uz smagāka bērna pusi. Tas padara šūpošanos nepatīkamu. Tomēr, ja bērni uz šūpolēm apsēdīsies tādā attālumā no centra, lai svars sadalītos vienmērīgi, šūpoties būs daudz vieglāk. Tāpat arī ar automašīnas riepām – ja tās nav pareizi sabalansētas, radīsies vibrācijas un būs apgrūtināta vadāmība.
Tālāk aprakstīsim detalizetāk to, kas ir riepu balansēšana un kāpēc tā ir svarīga.

Kā veidojas riepu disbalanss?
Riepu un disku neliels svara disbalanss ir normāla parādība, taču laika gaitā tas var palielināties. Lūk, galvenie iemesli, kuru dēļ veidojas disbalanss:
- Riepu nodilums – braucot ar automašīnu, riepas pamazām nolietojas, un svara sadalījums var mainīties
- Disku deformācija – ja braucat pa bedrēm vai bieži saskarieties ar ietvju apmalēm, diski var deformēties, kas arī ietekmē balansu
- Netīrumu uzkrāšanās – dubļi vai smiltis, kas ilgtermiņā sakrājas uz diskiem, var izraisīt nelielu disbalansu
Riepu montāža – ja riepa nav pareizi uzmontēta uz diska, arī tas var radīt nevienmērīgu svara sadalījumu
Kāpēc riepu balansēšana ir svarīga?
Vienmērīgs svara sadalījums riepām ietekmē ne tikai braukšanas komfortu, bet arī automašīnas tehnisko stāvokli un ekspluatācijas izmaksas. Tas, vai riepas ir nobalansētas, būtiski ietekmē to, kā jūsu auto uzvedas uz ceļa. Riepu balansēšana nodrošina vienmērīgu braukšanu, lēnāku detaļu nodilumu un ilgāku riepu kalpošanas laiku. Ja riepas nav nobalansētas, tas var radīt vairākas problēmas:
- Braukšanas komforta pasliktināšanās – automašīna sāk vibrēt, it īpaši pie lielāka ātruma;
- Nevienmērīgs riepu nodilums – nepareizs balanss var izraisa priekšlaicīgu riepu nodilumu, saīsinot to kalpošanas laiku;
- Lielāka slodze uz balstiekārtu – nevienmērīgi sadalīts svars liek balstiekārtas komponentiem strādāt smagāk, kas rezultējas ar to priekšlaicīgu nolietojumu;
Degvielas patēriņa palielināšanās – riepu disbalanss rada papildu pretestību uz ceļa, kas nozīmē, ka dzinējam jāstrādā vairāk un jātērē vairāk degvielas.

Kā tiek veikta riepu balansēšana?
Tagad par to, kas ir riepu balansēšana – soli pa solim. Riepu balansēšanas process tiek veikts specializētos autoservisos, izmantojot riepu balansēšanas iekārtu. Arī MMK riepu centros iespējams pieteikties riepu balansēšanai. Darbs ietver četrus galvenos soļus:
- Riteņa novietošana uz balansēšanas iekārtas – riepa kopā ar disku tiek piestiprināta pie balansēšanas iekārtas;
- Mērījumu veikšana – iekārta griež riteni un nosaka, kur tieši atrodas svara disbalanss;
- Līdzsvarošanas atsvaru pievienošana – atbilstoši mērījumiem tiek pievienoti speciāli svina vai citu materiālu atsvari, lai līdzsvarotu masu;
Atkārtota pārbaude – pēc atsvaru pievienošanas riepa tiek vēlreiz pārbaudīta, lai pārliecinātos, ka balanss ir optimāls.
Kad jāveic riepu balansēšana?
Ilgstoši izmantojot auto, riepas pakāpeniski nolietojas, un jebkuras izmaiņas to struktūrā var ietekmēt balansu. Pat šķietami nelieli faktori, piemēram, nelīdzeni ceļa segumi vai temperatūras svārstības, var radīt izmaiņas riepu stāvoklī. Šeit ir galvenie gadījumi, kad vajadzētu pārbaudīt riepu balansu:
- Riepu maiņa – katru reizi, kad tiek uzstādītas jaunas riepas vai mainītas sezonālās riepas (vasaras/ziemas);
- Pēc spēcīga trieciena – ja esat ilgstoši braucis pa ļoti bedrainiem ceļiem vai gadījies spēcīgi atsist automašīnas riteņus, ieteicams atkārtoti pārbaudīt balansu;
- Ja jūtat vibrācijas – ja stūre, pedāļi vai salons sāk vibrēt pie noteiktiem ātrumiem, tas var liecināt par nepieciešamību balansēt riepas;
- Pēc riepu remonta – ja riepa ir bijusi caurdurta un labota, ieteicams pārbaudīt balansu un nepieciešamības gadījumā balansēt;
Nevienmērīgs riepu nodilums – ja pamanāt, ka riepas dilst nevienmērīgi, tas var norādīt uz nepieciešamību veikt balansu.
Noslēgumā
Tagad jūs esat informēts par to, kas ir riepu balansēšana, kad to nepieciešams veikt un kā tas notiek. Neatkarīgi no tā, vai ikdienā pārvietojaties pilsētā vai mērojat lielākus attālumus pa šosejām, pareizi balansētas riepas palīdz saglabāt drošu un komfortablu auto vadāmību un samazina slodzi uz automašīnas balstiekārtu. Bieži vien autovadītāji par riepuj balansēšanu aizdomājas tikai pie konkrētām problēmsituācijām, taču profilaktiska riepu balansēšana palīdz izvairīties no potenciālām ķibelēm uz ceļa.
Īpašie piedāvājumi
Esat uzzinājis, kāda tipa riepas patērēs mazāk degvielu uz asfalta seguma. Lai samazinātu degvielas patēriņu, izvēlieties riepas ar augstu efektivitātes klasi, zemu rites pretestību un piemērotu platumu.