
Kā uzpumpēt riepas?
Labi piepumpētas riepas ir būtiskas drošai un komfortablai braukšanai. Pareizs riepu spiediens nodrošina labāku saķeri ar ceļu, samazina degvielas patēriņu un pagarina riepu kalpošanas laiku. Savukārt, nepietiekami piepumpētas riepas var negatīvi ietekmēt automašīnas vadāmību un palielināt nodilumu, turpretī pārāk liels spiediens samazina riepu elastību un palielina risku tām pārsprāgt. Īpaši jaunajiem auto vadītājiem ir svarīgi zināt, kā uzpumpēt riepas, lai regulāri tiktu sekots līdzi ne tikai automašīnas, bet arī riepu tehniskajam stāvoklim. Šajā rakstā soli pa solim izskaidrosim, kā uzpumpēt riepas.
Sagatavošanās
Lai piepumpētu auto riepas, jums būs nepieciešams gaisa kompresors (pieejams degvielas uzpildes stacijās vai, iespējams, pārnēsājamais variants atrodas jūsu garāžā) un spiediena mērītājs (ja kompresoram nav iebūvēts) Katras riepas sānos ir ventiļa vārsts – neliels metāla vai plastmasas uzgalis. Noņemiet vāciņu un novietojiet to drošā vietā, lai nepazaudētu.
! Svarīgi: pirms riepu pumpēšanas pārliecinieties, ka automašīnai ir ieslēgta stāvbremze.
Pumpēšana
Kā uzpumpēt riepas: pievienojiet kompresora šļūteni riepas ventilim, stingri piespiežot to, lai novērstu gaisa noplūdi. Dažiem kompresoriem ir fiksēšanas mehānisms, kas jānostiprina. Sāciet pumpēšanu. Ieslēdziet kompresoru un pumpējiet gaisu riepā.
Sekojiet līdzi spiediena rādītājam – lielākajai daļai vieglo automašīnu riepu nepieciešamais spiediens ir 2,0–2,5 bāri (vai 30–36 PSI). Precīzus datus skatiet automašīnas rokasgrāmatā vai uz uzlīmes vadītāja durvju ailē. Plašāku informāciju par gaisa spiedienu riepās esam aprakstījuši šajā rakstā. Ja spiediens ir pārāk zems, turpiniet pumpēt, bet, ja pārāk augsts – nedaudz izlaidiet gaisu, viegli piespiežot ventili.

Darba pabeigšana
Uzlieciet ventiļa vāciņu: Kad riepa ir piepumpēta līdz pareizajam spiedienam, atvienojiet kompresora šļūteni un uzlieciet atpakaļ ventiļa vāciņu. Tas pasargās ventili no netīrumiem un bojājumiem.
Pārbaudiet visas riepas: Atkārtojiet procesu visām automašīnas riepām, laiku pa laikam atceroties arī par rezerves riepu, lai tā ir darba gatavībā, kad nepieciešams. Ja brauciena laikā novērojat vibrācijas vai nevienmērīgu vadāmību, atkārtoti pārbaudiet spiedienu un, ja nepieciešams, pielāgojiet to.
Papildus ieteikumi
Lai riepas kalpotu ilgāk un braukšana būtu drošāka, ir vērts pievērst uzmanību dažām papildu niansēm, kas palīdzēs izvairīties no problēmsituācijām uz ceļa un nodrošinās komfortablāku braukšanu.
- Pārbaudiet riepu spiedienu vismaz reizi mēnesī un pirms gariem braucieniem
- Braucot ar smagāku kravu, pielāgojiet riepu spiedienu atbilstoši ražotāja norādījumiem, lai novērstu pārmērīgu nodilumu
- Spiediena līmenis var mainīties temperatūras izmaiņu dēļ, tāpēc ziemā riepas var būt jāpumpē biežāk
- Pievērsiet uzmanību riepu stāvoklim – ja redzat plaisas, nelīdzenumu (pūsli) vai nevienmērīgu nodilumu, iespējams, ir nepieciešama riepu nomaiņa vai riteņu savirzes pārbaude
- Bieži vien degvielas uzpildes stacijās spiediena mērītāji nav pietiekami bieži kalibrēti, līdz ar to var gadīties situācija, ka dažādās DUS manometrs jūsu riepās uzrāda ļoti atšķirīgu spiedienu. Iesakām izvērtēt iespēju turēt bagāžniekā vai garāžā savu manometru, lai jūs vienmēr būtu drošs par rādījumu precizitāti.
Noslēgums
Tagad varat būt drošs par to, kā uzpumpēt riepas. Kā redzat, process ir pavisam vienkāršs un ātrs, un tas ir pa spēkam ikvienam auto vadītājam. Regulāra riepu spiediena pārbaude un uzturēšana atbilstošā līmenī palīdzēs uzlabot degvielas ekonomiju, samazināt riepu nodilumu un padarīt braukšanu drošāku. Tomēr, ja kādu iemeslu dēļ nevarat riepas piepumpēt paša spēkiem vai nav saprotams, kā piepumpēt riepu, vienmēr varat vērsties pie profesionāļiem. Riepu servisa speciālisti ne tikai noregulēs riepu spiedienu, bet ieteiks arī papildu riepu apkopi, ja tāda būs nepieciešama.