P.-Pk. 900-1900

Se. 900-1600

Sv. Slēgts

P.-Pk. 900-1900

Se. 900-1600

Sv. Slēgts

Pasūtījumi internetā

P.-Pk. 900-1900

Se. 900-1600

Sv. Slēgts

Kā izmērīt riepu protektora dziļumu?

Kā izmērīt riepu protektora dziļumu?

Drošai braukšanai svarīgas ir ne tikai labas bremzes un pareizs riepu spiediens, bet arī protektora dziļums. Nolietots protektors nozīmē sliktāku saķeri, garāku bremzēšanas ceļu un lielāku akvaplanēšanas risku. Ir laba ziņa – protektora dziļuma pārbaude ir vienkārša un aizņem tikai dažas minūtes. Kā izmērīt riepu protektora dziļumu pašam – lasi turpmākajā rakstā!

Kāpēc protektora dziļums ir svarīgs?

Braukšana ar nodilušām riepām ir kā staigāšana ar gludām zolēm uz slapja seguma – risks paslīdēt un zaudēt kontroli ievērojami pieaug. Ir svarīgi zināt, kā izmērīt riepu protektora dziļumu arī pašam, lai sekotu līdzi tā nodilumam. Protektors ne tikai palīdz saglabāt stabilitāti, bet arī ietekmē bremzēšanas ceļu, degvielas patēriņu un kopējo braukšanas drošību. Lūk, kā protektora dziļums ietekmē jūsu braucienus:

  • Labāka saķere ar ceļu: Dziļāks protektors nozīmē labāku kontaktu ar ceļa segumu. Īpaši svarīgi tas ir slapjos vai slidenos apstākļos, kur riepas ar pietiekamu protektoru spēj labāk ieķerties ceļa virsmā un nodrošināt stabilu braukšanu. Nolietotas riepas samazina saķeri un palielina slīdēšanas risku.
  • Ūdens novadīšana: Braucot lietainā laikā, uz ceļa veidojas ūdens slānis, kas var radīt akvaplanēšanu – brīdi, kad riepa vairs nesaskaras ar ceļu, bet slīd pa ūdens virsu. Protektora dziļās rievas ir izstrādātas tā, lai efektīvi novadītu ūdeni no riepu kontakta laukuma, tādējādi samazinot slīdēšanas iespēju. Jo mazāks protektora dziļums, jo sliktāk riepa tiek galā ar ūdens novadi.
  • Stabilitāte un vadāmība: Riepu protektors ietekmē ne tikai saķeri, bet arī automašīnas vadāmību. Nolietots protektors var padarīt stūrēšanu nestabilu, īpaši asākos pagriezienos vai lielākā ātrumā. Ja riepas nodilušas nevienmērīgi, tas var radīt arī vibrācijas un nelīdzsvarotu braukšanu, kas ilgtermiņā ietekmē arī automašīnas tehnisko stāvokli.

Minimālais atļautais protektora dziļums

Protektora dziļums tieši ietekmē braukšanas drošību, īpaši uz slapjiem un slideniem ceļiem. Rūpējoties par ceļu satiksmes dalībnieku drošību, likumdošanā noteikti minimālie protektora dziļuma ierobežojumi dažādiem transportlīdzekļiem un sezonām.

Minimālais protektora dziļums ziemas sezonā

Latvijā Ceļu satiksmes noteikumi nosaka obligātu ziemas riepu lietošanu no 1. decembra līdz 1. martam. Šajā periodā minimālais pieļaujamais protektora dziļums ir:

  • Ziemas riepām, kas uzstādītas automobiļiem ar pilnu masu ne lielāku par 3,5 t, – 4 mm;
  • Jebkurām riepām, kas uzstādītas autobusiem ar pilnu masu lielāku par 3,5 t, – 3,0 mm;
  • Jebkurām riepām, kas uzstādītas automobiļiem ar pilnu masu lielāku par 3,5 t, – 2,0 mm;

Kā mēra riepu protektora dziļumu

Minimālais protektora dziļums vasaras sezonā

Minimālais pieļaujamais riepas protektora dziļums laikposmā, kad CSN neparedz obligātu ziemas riepu lietošanu:

  • Vieglajiem automobiļiem, kravas automobiļiem ar pilnu masu ne lielāku par 3,5 t un to piekabēm (puspiekabēm) (Ml, Nl, O1, O2 kategoriju transportlīdzekļiem) – 1,6 mm;
  • Autobusiem (M2, M3 kategoriju transportlīdzekļiem) – 2,0 mm;
  • Kravas automobiļiem ar pilnu masu, lielāku par 3,5 t, un to piekabēm (puspiekabēm) (N2, N3, O3, O4 kategoriju transportlīdzekļiem) – 1,6 mm,
  • Motocikliem – 0,8 mm.

Tomēr iesakām nomainīt riepas savlaicīgi, vēl pirms tās sasniedz pašu minimālo robežu. Ja neesat drošs par to, vai jūsu riepas atbilst noteiktajiem ierobežojumiem, pastāstīsim, kā mērīt riepu protektoru.

Kā pārbaudīt protektora dziļumu?

Pat ja riepas no ārpuses izskatās labā stāvoklī, tās var būt gana nolietojušās, lai vairs nespētu nodrošināt pietiekamu saķeri ar ceļu. Ir vairākas metodes, kā izmērīt riepu protektora dziļumu:

  • Protektora dziļuma mērītājs: Šī ir precīzākā metode. Protektora dziļuma mērītājs ir neliela ierīce, kas mēra rievas dziļumu milimetros. To var iegādāties auto veikalos vai internetā. Lai veiktu mērījumu, ievietojiet mērītāju protektora rievā un nolasiet rādījumu.
  • Protektora nodiluma indikatori: Daudzām riepām ir iebūvēti nodiluma indikatori – nelieli pacēlumi protektora rievās. Kad protektors ir nodilis līdz šiem indikatoriem, riepas ir jānomaina. Pārbaudiet riepu sānu malas, lai atrastu marķējumus, kas norāda uz indikatora atrašanās vietu.
  • Monētas tests: Lai gan mazāk precīzs, šis tests var sniegt vismaz aptuvenu priekšstatu par protektora dziļumu, ja pie rokas nav atbilstošas mērierīces. Ievietojiet 2 eiro monētu protektora rievā. Ja monētas sudraba mala paliek redzama (tās platums ir 2.25 mm), protektora dzļums nav pietiekams.

Kā mērīt riepu protektoru

Kā samazināt protektora nolietošanos

Veicot dažus vienkāršus profilakses pasākumus, jūs ne tikai saglabāsiet riepas labākā stāvoklī, bet arī ietaupīsiet, izvairoties no priekšlaicīgas riepu nomaiņas.

  • Vienmērīga nodiluma pārbaude: Pārliecinieties, ka protektors nodilst vienmērīgi. Ja pamanāt nevienmērīgu nodilumu, tas var liecināt par nepareizu riteņu ģeometriju, balansēšanas problēmām vai nepareizu riepu spiedienu.
  • Riepu balansēšana: Lai nodrošinātu vienmērīgu nodilumu, veiciet riepu balansēšanu ik pēc 10 000 km vai vismaz katru reizi pēc sezonas riepu nomaiņas.
  • Riepu spiediena pārbaude: Regulāri pārbaudiet un uzturiet pareizu riepu spiedienu. Nepareizs spiediens var paātrināt protektora nodilumu un ietekmēt braukšanas drošību.
  • Sezonas riepu maiņa: Izmantojiet atbilstošas riepas katrai sezonai, lai paildzinātu riepu kalpošanas laiku un nodrošinātu sev drošu un komfortablu braukšanu visa gada garumā, kā arī uzlabotu degvielas ekonomiju. Ziemas riepas ir paredzētas zemām temperatūrām un sniegotiem apstākļiem, savukārt vasaras riepas ir pielāgotas siltiem laikapstākļiem.

Secinājums

Regulāra protektora dziļuma pārbaude un riepu pienācīga kopšana ir vienkāršs, bet būtisks solis drošai un ērtai braukšanai. Nolietotas riepas ne tikai pasliktina saķeri ar ceļu, bet arī palielina degvielas patēriņu un braukšanas izmaksas. Tāpēc rūpējieties par savām riepām – pārbaudiet protektoru, uzturiet pareizu spiedienu, veiciet regulāru balansēšanu un savlaicīgi nomainiet riepas!

MMK Riepas
MMK Riepas
MMK Riepas
MMK Riepas
MMK Riepas